Як відновити дані з масиву RAID-Z у TrueNAS

Спеціалізована операційна система TrueNAS являє собою одне з кращих рішень по управлянню саморобними NAS-сховищами. Але в неї є свої нюанси – процес відновлення даних зі сховища, що базується на TrueNAS, може бути ускладнений. Не всі програми для відновлення даних працюють з файловою системою TrueNAS і її специфічними RAID-масивами. Нижче розглянемо популярні програми для відновлення даних. Подивимось, які з них гідні для TrueNAS. І розберемось, власне, як же відновити дані з NAS на базі TrueNAS.

Зміст

 1. Особливості відновлення даних на TrueNAS
 2. RS RAID Retrieve
 3. UFS Explorer RAID
 4. DiskInternals Raid Recovery
 5. EaseUS Data Recovery
 6. Stellar Data Recovery Technician
 7. R-Studio Technician
 8. Zero Assumption Recovery
 9. Висновки

Особливості відновлення даних на TrueNAS

Отож, TrueNAS. Можна зібрати NAS своїми руками. І встановити на нього цю операційну систему та налаштувати її.

Який би NAS ми не використовували, можемо стикнутися з необхідністю відновлення даних. Дані можем самі видалити випадково. Це можуть зробити інші користувачі чи віруси. Може RAID не працювати, не визначатися, не відновлюватися засобами операційної системи NAS, тощо.

Відновлення даних з NAS відбується шляхом відключення жорстких дисків від NAS-пристрою та підключення їх до ПК. Далі на комп’ютері запускається програма для відновлення даних. RAID NAS вказується в якості області пошуку даних. Програма проводить аналіз цієї області. І в разі знаходження придатних до відновлення даних ми зможемо їх відновити.

Але у TrueNAS є певні нюанси. Ця операційна система унікальна та примітна тим, що працює з продуктивною файловою системою ZFS. І поряд зі звичайними RAID 0 і 1 реалізує притаманні лише цій файловій системі конфігурації RAID – RAID-Z та RAID-Z2. Це покращені аналоги конфігурацій RAID 5 та RAID 6. Так от на RAID-Z, RAID-Z2 відновлення даних може бути ускладнене.

ZFS має складну структуру зберігання даних. Файлова система знає, як влаштовані масиви RAID-Z та RAID-Z2. І програма для відновлення даних повинна їх визначати, адже зазвичай вручну виставити ці конфігурації в налаштуваннях аналізу даних неможливо. Якщо програма сама не визначить RAID-Z та RAID-Z2, вона не проведе аналіз даних і, відповідно, не відновить їх.

Тож серед достатньо великого вибору програм для відновлення даних з RAID-масивів, маючи NAS на TrueNAS, ми будемо обмежені програмами:

 • які в принципі підтримують ZFS, адже є такі, що не підтримують;
 • які визначають RAID-Z, RAID-Z2 у випадку їх використання.

Яким з популярних програм по силам справитися з відновленням даних з TrueNAS і, зокрема, з RAID-Z, RAID-Z2? Які найкращі з них? І як же відновити дані з TrueNAS?

RS RAID Retrieve

RS RAID Retrieve – це вузькопрофільна програма для відновлення даних саме з RAID-масивів, зокрема, використовуваних в пристроях NAS. Має ефективні алгоритми відновлення даних. Не потребує вихідного RAID-контролеру, перебудови чи переналаштування RAID. Сама розпізнає масиви. Має швидкий та повний з глибинним аналізом режими виявлення даних для відновлення.

Дізнатись про  Файлова система REFS та відновлення даних

Підтримує багато конфігурацій RAID – 0, 1, 4, 5, 6, 1E, 5E, 5EE, 01, 10, 50 , 60 та ін. Працює майже зі всіма файловими системами – NTFS, ReFS, FAT, exFAT, APFS, HFS +, Ext 2/3/4, XFS, ReiserFS, UFS 1/2, ZFS. Визначає RAID-Z та RAID-Z2, знаходить та відновлює дані. Причому не тільки в повному режимі з глибинним аналізом, а навіть у швидкому режимі.

Детально про програму RS RAID Retrieve.

RS RAID Retrieve

Download RS RAID Retrieve

Automatic recovering any type of RAID array

Для відновлення даних з TrueNAS в програмі RS RAID Retrieve відміняємо автоматично запущений майстер запуску.

У вікні програми бачимо, що вона без проблем виявила RAID-масив файлової системи ZFS, тобто операційної системи TrueNAS.

У контекстному меню на ньому можемо клікнути властивості.

І подивитися, які диски масиву виявлені, чи всі це диски.

Далі просто робимо подвійний клік на RAID-масиві TrueNAS. У віконці майстра відновлення файлів можемо вибрати спочатку швидке сканування, можливо, воно виявить необхідні дані. Якщо ні, вибираємо повний аналіз.

Після того, як аналіз виявить дані, шукаємо в їх структурі те, що нам потрібно. Вибираємо (один файл чи декілька) і жмемо «Відновити».

Вибираємо, як необхідно зберегти відновлені дані.

Якщо це диск комп’ютера, вказуємо шлях.

І отримуємо відновлені дані по цьому шляху.

UFS Explorer RAID

UFS Explorer RAID – друга вузькопрофільна програма для відновлення даних саме з RAID, в тому числі використовуваних в NAS. Сама розпізнає масиви. Не потребує вихідного RAID-контролеру, перебудови чи переналаштування RAID. Має 5 типів сканування для пошуку відновлених даних. Підтримує багато конфігурацій RAID – 0, 1E, 3, 5, 6, 7, 10, 50, 60, 50E та ін. Підтримує файлові системи NTFS, ReFS, FAT, exFAT, APFS, HFS+, Ext 2/3/4, XFS, JFS, ReiserFS, UFS, Btrfs, ZFS.

Має ряд специфічних функцій. Визначає RAID-Z та RAID-Z2, знаходить на них дані та відновлює їх.

DiskInternals Raid Recovery

DiskInternals Raid Recovery – і ще одна вузькопрофільна програма для відновлення даних з RAID і NAS. Потребує вихідного RAID-контролеру для апаратних масивів. Має швидкий та повний з глибинним аналізом режими виявлення даних для відновлення. Працює з конфігураціями RAID – 0, 1, 0+1, 1+0, 1E, 4, 5, 50, 5EE, 5R, 6, 60, JBOD. Працює з файловими системами NTFS, ReFS, FAT, exFAT, APFS, HFS+, Ext 2/3/4, XFS, JFS, ReiserFS, UFS, ZFS.

Автоматично визначає RAID-Z та RAID-Z2.

Проте не знаходить дані для відновлення. Зазначає, нібито масив пустий, тоді як інші програми знаходять там дані.

EaseUS Data Recovery

EaseUS Data Recovery – комплексна програма для відновлення даних з носіїв інформації. Підтримує файлові системи NTFS, ReFS, FAT, exFAT, HFS+, Ext 2/3, Btrfs. Має функцію відновлення даних NAS безпосередньо з пристрою, без необхідності підключення дисків до ПК, але тільки якщо використовуються масиви RAID 0, 1. Має швидкий та повний з глибинним аналізом режими виявлення даних для відновлення.

Дізнатись про  Відновлення даних з відформатованих дисків

Програма не працює з файловою системою ZFS. І не визначає RAID-Z та RAID-Z2. Дані не можуть бути відновлені.

Stellar Data Recovery Technician

Stellar Data Recovery Technician – комплексна програма для відновлення даних з носіїв інформації. Працює з файловими системами NTFS, FAT, exFAT. Підтримує RAID 0, 5, 6. Не потребує вихідного RAID-контролеру, перебудови чи переналаштування RAID. Сама не визначає конфігурації RAID, потребує вказання користувачем.

Не працює з файловою системою ZFS. Не визначає RAID-Z та RAID-Z2. Дані не можуть бути відновлені.

R-Studio Technician

R-Studio Technician – комплексна програма для відновлення даних з носіїв інформації. Має можливість віддаленого відновлення даних по мережі. Працює з файловими системами системи NTFS, NTFS5, ReFS/ReFS2+, FAT, exFAT, APFS, HFS, HFS+, HFSX, Ext 2/3/4, UFS1, UFS2, UFS BigEndian. Підтримує RAID 4, 5, 6. Сама розпізнає масиви.

Не працює з файловою системою ZFS. Не визначає RAID-Z та RAID-Z2. Дані не можуть бути відновлені.

Zero Assumption Recovery

Zero Assumption Recovery – комплексна програма для відновлення даних з носіїв інформації. Працює з файловими системами NTFS, FAT, Ext 2/3/4, XFS. Підтримує RAID 0, 1, 10, 01. Сама може визначити програмний RAID пристроїв NAS. Для апаратного RAID потрібно вказувати конфігурацію.

Не працює з файловою системою ZFS. RAID-Z та RAID-Z2 бачить як RAID 1, тобто визначає його некоректно. Дані не можуть бути відновлені.

Висновки

Ось таку маємо ситуацію – всі комплексні програми із числа розглянутих ніяк нам не допоможуть при необхідності відновлення даних з NAS-сховища на базі TrueNAS. Вони не працюють з файловою системою ZFS та специфічними масивами RAID-Z, RAID-Z2.

Це не стосується TrueNAS, але з цих програм можна відмітити EaseUS Data Recovery за функцію безпосереднього відновлення даних з NAS, хоч і в обмеженому числі конфігурацій RAID. Проте ефективніше все ж таки буде підключити диски до ПК.

Що ж стосується відновлення даних на TrueNAS, маємо лише дві прогами, які нам зможуть допомогти – вузькопрофільні для RAID UFS Explorer RAID та RS RAID Retrieve. Обидві ефективні, але у RS RAID Retrieve є значна перевага – більш вдале юзабіліті.

У RS RAID Retrieve інтерфейс у стилі провідника Windows, а, відповідно, це знайома багатьом організація меню та зрозуміле управління. Не потрібно тратити час на вивчення програми, ми зі старту беремо і користуємось нею.

Поширені запитання

Den Broosen

Den Broosen

Автор та редактор сайту для RecoverySoftware. У своїх статтях він ділиться досвідом відновлення даних на ПК та безпечного зберігання інформації на жорстких дисках та RAID-масивах.
Залишити коментар