Файлова система REFS та відновлення даних

Яке призначення, переваги та недоліки файлової системи REFS? Нижче ми наведемо порівняльні відмінності REFS, NTFS та поговоримо про особливості роботи та відновлення втраченої інформації з файлових систем різних типів.

Зміст

 1. Переваги REFS
 2. Як і де можна використовувати REFS?
 3. Відновлення даних у REFS

Розвиток цифрових технологій та комп’ютерних комплектуючих не стоїть на місці. З кожним роком продуктивність, швидкодія, обсяг пам’яті та інші характеристики абсолютно всіх компонентів ПК значно зростають, що призводить до нових вимог програмного забезпечення, яке регулює та відповідає за стабільну роботу, взаємозв’язок та ефективну продуктивність комплектуючих.

Щоб навести приклад цього процесу, можна взяти жорсткі диски і файлові системи. У ранніх версіях Windows (98, XP, Me) для нормальної роботи накопичувачів використовувалася файлова система FAT, розроблена Б. Гейтсом і М. Макдональдом ще в середині сімдесятих років минулого століття. В даний момент дана файлова система використовується вкрай рідко, оскільки її можливості не можуть повністю розкрити потенціал більш швидких та містких накопичувачів, що призвело до необхідності розробки нової файлової системи, з урахуванням збільшення продуктивності накопичувачів.

Таким чином FAT була витіснена файловою системою NTFS, яка набула загального поширення. На відміну від вищевказаних систем, REFS була розроблена спеціально для вирішення певних недоліків NTFS, які впливають на роботу за її особливою специфікою.

Варто зазначити, що REFS не може замінити NTFS. На таку файлову систему неможливо встановити Windows, також у ній відсутні деякі стандартні функції, які були урізані для інших параметрів, що дозволяють використовувати REFS в інших цілях. Крім цього, звичайні користувачі Windows 10 можуть навіть не підозрювати про існування третьої файлової системи, оскільки її керування представлене вбудованим інструментом Дисковий простір. Таким чином, у користувачів Windows 8/10 є можливість прочитання та розпізнавання диска з REFS, але функціонал системи не підтримує створення накопичувачів REFS.

Переваги REFS

Файлова система REFS з’явилася у 2012 році для Windows Server. Наступні версії серверних операційних систем Microsoft також комплектуються даною файловою системою, що визначає її спектр використання – пули серверних носіїв, об’єднані в єдиний дисковий простір.

Дізнатись про  Відновлення даних з відформатованих дисків

При викаристанні для таких цілей REFS надає наступні переваги:

 • Використання технології постійної перевірки контрольних сум, що дозволяє виявляти та виправляти проблеми з некоректно працюючими даними. Ця перевага значно підвищує надійність та захист даних від пошкодження.
 • Розмір одного тома в REFS обмежений 262144 екзабайтами, у той час як NTFS обмежується лише шістнадцятьма.
 • Шлях до файлу в REFS обмежується 32768 символами. Для порівняння, у NTFS це значення становить 255 символів.
 • Приблизна максимально можлива кількість файлів у папці на REFS становить 18 трильйонів. У NTFS цей показник дорівнює трохи більше чотирьох мільярдів.
 • Можливість швидкого масштабування даних без зниження продуктивності.
 • Будь-які зміни метаданих у REFS створюють нові копії, які зв’язуються з конкретним файлом лише після перезапису метаданих на носій. Технологія Copy-on-write мінімізує ризик пошкодження інформації під час перенесення або будь-яких інших маніпуляцій.
 • Підвищена продуктивність та безпека відмінно підходить для процесу клонування віртуальних машин. Це дозволяє досягти більш швидкого створення фіксованих VHD, на роботу з якими йде в рази менше часу.
 • Просунута робота із дзеркальними томами. Файлова система REFS дає змогу швидко відновлювати пошкоджену інформацію на дзеркальному томі.
 • Виявлення та виправлення помилок у реальному часі, надійна та безпечна технологія, що також дозволяє повністю позбавитися потреби перевірки файлової системи утилітами на кшталт chckdsk, оскільки файлова система веде постійний аналіз самої себе.

Окрім цього, REFS також, як і NTFS підтримує роботу з шифруванням Bitlocker, хоча інші методи шифрування все одно залишаються недоступними для файлових систем у REFS.

Докладніше дізнатися про шифрування можна у статті «Шифрування файлів і папок у Windows».

Більшість функцій NTFS в даний момент реалізовані в REFS, але деякі з них поки що залишаються недоступними.

REFS не підтримує:

 • Стиснення файлової системи
 • Жорсткі посилання
 • Транзакції
 • Укорочені імена (потрібні для роботи зі старим програмним забезпеченням)
 • Квоти
 • Рівні сховища
 • Дедуплікацію інформації

Окрім цього, REFS не може використовуватися на зйомних носіях, а також не має функції додаткових атрибутів та індикаторів об’єктів.

Як і де можна використовувати REFS?

Через особливу специфіку та функціонування REFS в даний момент її можна використовувати лише для обслуговування серверів або безпечного зберігання великої кількості важливої ​​особистої інформації. Також дана файлова система добре зможе проявити себе при створенні та клонуванні віртуальних машин. Таке застосування досить вузькоспеціалізоване і ситуативне, тому використання файлової системи звичайними користувачами було прибрано з останніх версій Windows 10.

Варто зазначити, що найімовірніше доповнена та перероблена для загального використання файлова система REFS може в майбутньому стати справжньою заміною NTFS, що дозволить користуватися всіма перевагами обох файлових систем.

Відновлення даних у REFS

Хоча REFS має підвищену безпеку та ефективність зберігання даних, це не може повністю захистити важливі дані від випадкового видалення, пошкодження вірусами або інших можливостей втрати інформації. Такі ситуації слід обов’язково враховувати і придбати надійний інструмент для вирішення проблем з видаленими файлами.

Цим рішенням є спеціальна утиліта для швидкого відновлення даних RS Partition Recovery. Функціонал програми дозволяє знайти видалені файли будь-яких типів на жорстких дисках з FAT, NTFS і REFS файлових системах. Крім цього, RS Partition Recovery допоможе при роботі з картами пам’яті телефонів, фотоапаратів та інших гаджетів, а також флешками та іншими знімними носіями.

RS Partition Recovery

Завантажити RS Partition Recovery

та відновити видалени файли

Відновлення даних у файловій системі REFS за допомогою RS Partition Recovery – аналогічне до відновлення інформації в будь-якій іншій системі. Для цього достатньо провести швидке або повне сканування диска чи логічного розділу, знайти видалені дані та відновити їх за допомогою відповідної кнопки в інтерфейсі програми.

Відновлені дані можна зберегти на диск, записати на флешку або оптичний носій, або вивантажити на FTP-сервер.

Дізнатись про  Використовуємо безкоштовну програму Victoria для тестування і виправлення жорсткого диска

Поширені запитання

Залишити коментар